اسیدکاری روی فلزات و چاپ اسید

اسیدکاری روی فلزات
اسیدکاری روی فلزات و چاپ اسید

اسیدکاری روی فلزات و چاپ اسید - آرمان پلاک

یکی ازروش های تولید اشکال و قطعات تزئینی و صنعتی که بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت دارد اسید کاری می باشد.

اسیدکاری فلزات و چاپ اسید نیاز به معلومات و دانش شیمی و خوردگی بالایی دارد .با توجه به خطرات این روش در صورت علاقه به اجرا ، با حفظ نکات ایمنی از تجربه و دانش یک اسید کار ماهر بهره مند باشید.

با توجه به گستردگی صنایع ماشین کاری پیشرفته مانند دستگاه های چند محور CNC و لیزری که توانسته اند قطعات صنعتی و تزئینی بسیار پیشرفته و ظریفی را تولید نمایند استفاده از برخی روش ها ی باستانی کم رنگ شده است .علاوه بر آن در برخی موارد متخصصان درشناسایی روش تولید برخی محصولات دچار شک می گردند و به بیراهه می روند که علاوه بر صرف هزینه و زمان، ایجاد دلزدگی می نماید.

درباره اسید کاری و چاپ اسید

یکی ازروش های تولید اشکال و قطعات تزئینی و صنعتی که بیش از ۵۰۰۰ سال قدمت دارد اسید کاری می باشد. این روش برای حکاکی نوشته و تصویر، برش و چاپ صفحات فیلم و زینک و چاپ برد مدارهای الکتریکی بکار می رود. البته اسید کاری به فلزات محدود نمی گردد. اسید کاری برای سوراخ کردن سنگ و مروارید، و ایجاد نقش برجسته بر روی سنگ – نگین جواهرات – صدف و گوشماهی – تخم شترمرغ … بکار برده می شود. (لازم به ذکر است که در اسید کاری فلزی از روش الکتریکی نمی توان استفاده کرد)

یکی از روش های جدید و مهم در اسید کاری استفاده از جریان الکتریکی می باشد این جریان مستقیم و با ولتاژ کمتر از ۲ ولت اعمال می شود آند به قطعه فلزی متصل و کاتد گرافیتی در محلول اسیدی گرم و در حال گردش ، معلق می باشد.آمپر متناسب با ابعاد قطعه تغییر می کند. گردش محلول می تواند مکانیزه و یا با ابزار دستی و یا یک فرچه ضد اسید انجام شود تا ذرات اکسید شده از سطح فلز را کنده و محلول با غلظت بالاتر به سطح فلز برسد. البته استفاده از وان های شبیه به الاکلنگ یکی از روش های ساده و مفید است که علاوه بر یکنواخت کنندگی محلول، اکسید های ایجاد شده در دو طرف وان جمع می شود.یکی از ویژگی های استفاده از جریان الکتریکی در اسید کاری کنترل زمان و ضخامت خوردگی می باشد.

استفاده از سیستم نمدی به ما اجازه می دهد بدون نیاز به وان ، در محل، قطعه را حکاکی و اسیدکاری نمود. اینکار برای چاپ و علامت گذاری دستگاه ها و سکو ها و اسکله و پلها که قابل جابجایی نیستند مناسب است.(روش های دیگر برای این نوع قطعات قابل استفاده نیست)

روش کار اسیدکاری

برای ساخت پلاک های اسیدی مشخصات ، اسید کاری فلزات و چاپ اسید ،ابتدا نقش مورد نظر با چاپگر ، ماژیک ، اسپری ، چاپ فیلم و یا قلم ضد اسید روی نمونه طراحی می شود سپس قطعه به روش های ساده و الکتریکی اسید کاری می گردد. در صورت نیاز رنگ ضد اسید را با محلول مناسب آلی پاک نموده، فلز را پرداخت کاری می نماییم.در صورت نیاز با افزایش زمان و دما می توان طراحی حجم ودر سطح ، برش و سوراخ کاری نمود.

برای ساخت قالب و قطعات صنعتی و تزئینی از موم ،قیر،رزین، مخلوط گریس و گل مل و… به جای رنگ ضد اسید استفاده می گردد.

ساخت قطعات با ابعاد میکروسکپی از طلا که با استفاده انحلال طلا در جیوه انجام شده است در شکل ۷شتر و ۳ درخت، داخل سوراخ سوزن از دیگر روش های ساخت قطعات به روش خوردگی می باشد.

نوع و میزان اسید

  1. برای حکاکی روی فولاد محلول ۲۵ درصد اسید سولفوریک یا محلول کلرید آهن(III)
  2. برای حکاکی روی نیکل محلول ۴۵ درصد اسید سولفوریک
  3. برای حکاکی روی مس محلول اسید کرمیک
  4. برای حکاکی روی برنجهای سرخ محلول اسید نیتریک غلیظ + ۱۰ درصد اسید کلریدریک
  5. برای حکاکی روی آلومینیم محلول ۹ درصد کلرید مس+ یک درصد اسیداستیک یا محلول ۲۰ درصد کلرید آهن(III)
  6. برای حکاکی روی فلز روی، محلول اسید نیتریک رقیق
  7. برای حکاکی روی شیشه و سنگ های سیلیسی محلول اسید فلوئوریدریک «اسید سفید»، (اسسید سفید مخلوطی است از اسید فلوئورید ریک و بی فلوئورور آلومینیم)
  8. برای کنده کاری روی مروارید ،صدف، تخم شترمرغ محلول اسید استیک یا سرکه
  9. برای کنده کاری روی سنگ های آهکی محلول اسید استیک و اسید کربنیک
  10. برای کنده کاری روی طلا ازجیوه

فلزات قابل اسید کاری

اسید کار و ساخت پلاک اسیدی بروی انواع استیل از قبیل نگیر ، بگیر ، خشدار ، بدون خش ، مات ، براق ، آیننه ای ، طلایی ، دودی و … انجام میگیرد. از طرفی میتوان بر روی برخی دیگر از فلزات همچون برنج هم اسید کاری انجام داد.

نظر اول را بگذارید

×
بازگشت
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
ایمیل